تحصیلات در مالزی

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

تحصیلات در مالزی

تحصیلات در مالزی و آموزش رسمی کودکان را در سن شش سالگی آغاز می کنند و دوره ی آموزش ابتدایی، شش سال طول می کشد. آموزش ابتدایی و متوسطه در مالزی، رایگان است و وزارت آموزش و پرورش، مسؤولیت آن را بر عهده دارد. مؤسسات آموزشی خصوصی نیز در این کشور وجود دارد که زیر نظر وزارت آموزش و پرورش فعالیت می کنند. در مدارس مالزی، آموزش به زبانهای مالایو یا باهاسا مالیزیا (Bahasa Malaysia) ، انگلیسی، چینی یا تامیل است و به موقعیت و محل مدرسه بستگی دارد ؛ اما زبان اصلی در تمام سطوح آموزشی ، زبان مالایو است و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم تدریس می شود. به منظور ایجاد وضعیت و نگرش ملی یکسان در میان دانش آموزان با فرهنگ و پیشینه های مختلف ، برنامه ی آموزشی یکسانی را برای آن ها در نظر گرفته اند.

تحصیلات در مالزی

تحصیلات در مالزی

تحصیلات در مالزی در مقطع متوسطه به دو دوره تقسیم می شود: مرحله ی اول ، یک دوره ی سه ساله است که در آن، آموزشی های عمومی و پیش حرفه ای ، مثلا رشته های مختلف فنی و هنری، به دانش آموزان ارایه می گردد ؛ در پایان ، دانش آموزان در یک امتحان عمومی شرکت می کنند . مرحله ی دوم که مدت آن دو سال است، که شامل آموزش های عمومی و حرفه ای است در زمینه های هنر، علوم و رشته های فنی و حرفه ای. در پایان این دوره نیز امتحانی عمومی از دانش آموزان می گیرند. یک دوره ی پیش دانشگاهی دو ساله نیز در نظام آموزشی مالزی وجود دارد. تحصیلات در مالزی ، بر آموزش تعلیمات اجتماعی و اخلاق در تمام مدارس تأکید دارد و هدف از آن نیز برطرف نمودن نیازهای فرهنگی و هنری جامعه ی چند قومیتی مالزی است.

تحصیلات در مالزی

تحصیلات در مالزی

سیستم آموزشی کشور مالزی، همگام با القای نظم و ترتیب، اخلاق و ارزش های مذهبی و معنوی ، به دنبال تحکیم اتحاد ملی در کشور است که فقط از طریق اتخاذ برنامه های آموزشی منسجم و تأکید بر تاریخ و فرهنگ کشور میسر است. تأکید بر این موضوع باعث شده است تا دانش آموزان این کشور به درک درست و عمیقی از فرهنگ ها و سنن گوناگون موجود در کشورشان دست یابند . در مالزی، مرکزی برای ترویج زبان و ادبیات مالایو و انتشار کتاب هایی در این زمینه ایجاد شده است . در شهرهای مختلف مالزی، مراکزی نیز برای آموزش علوم اسلامی ، دایر است که مهم ترین آنها در ایالت کلانتان است . دولت بر نحوه ی فعالیت و نوع مواد آموزشی این مدارس نظارت میکند. طلاب این مرکز ، پس از اتمام تحصیلات ، به عنوان معلم علوم اسلامی مشغول به کار می شوند. تعدادی از آنها نیز جهت تکمیل تحصیلات به مراکز اسلامی کشورهایی نظیر عربستان و مصر می روند. برخی از دانشگاه های مهم مالزی به شرح زیر است:

 

دانشگاه های مالزی

دانشگاه مالایا (University of Malaysia)

دانشگاه در سال ۱۹۶۲ در کوالالامپور تأسیس شده است و ( تنها دانشگاه دولتی مالزی در داخل شهر است ) دانشگاه مالایا یکی از دویست دانشگاه ، برتر دنیاست. دروس این دانشگاه به دو زبان مالایی و انگلیسی ارایه می شود. این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران است و در اغلب رشته ها تا مقطع دکتری، دانشجو می پذیرد.

دانشگاه مالایا - تحصیلات در مالزی

دانشگاه مالایا – تحصیلات در مالزی

دانشگاه بین المللی اسلامی (International Islamic University Malaysia)

این دانشگاه در سال ۱۹۸۳ در نزدیکی کوالالامپور تأسیس شده است و دانشجویان مسلمان و غیرمسلمان مالزیایی یا خارجی را می پذیرد . تدریس در این دانشگاه به دو زبان عربی و انگلیسی است.

 دانشگاه ملی مالزی (National University of Malaysia)

این دانشگاه در سال ۱۹۷۰ تأسیس شده است و در رشته های مختلف علمی، دانشجو می پذیرد.

دانشگاه تکنولوژی مالزی (University of Technology)

این دانشگاه در سال ۱۹۰۵ در اسکودایی (Skudai) تأسیس شده است و انواع رشته های فنی و مهندسی را دارد. از دیگر دانشگاه های دولتی مهم مالزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه تون حسین اون مالزی (Tun Hussein Onn University Of Malaysia)

دانشگاهی دولتی که در سال ۱۹۹۳ در ایالت جوهور در شهر باتو پاهات (BatO Pahat) تأسیس شده است.

دانشگاه تون حسین اون مالزی - تحصیلات در مالزی

دانشگاه تون حسین اون مالزی – تحصیلات در مالزی

دانشگاه علوم اسلامی مالزی (Islamic Sience University of Malaysia)

دانشگاهی دولتی که در سال ۱۹۹۸ در ایالت نگری سمبیلن در شهر نیلای تاسیس شده است که می تواند گزینه ای برای تحصیلات در مالزی برای ایرانیان باشد.

دانشگاه دفاع ملی مالزی (National Defence University of Malaysia)

دانشگاهی دولتی که در سال ۱۹۹۵ در کوالالامپور تأسیس شده است.

دانشگاه سلطان ادریس (Sultan Idris University of Education)

دانشگاهی دولتی که در سال ۱۹۲۲ در ایالت پراک تأسیس شده است که از دیگر گزینه های مناسب برای تحصیلات در مالزی می باشد.

دانشگاه دارالایمان مالزی (Darul Iman University)

دانشگاهی دولتی که در سال ۱۹۸۰ در شهر کوالاترنگانو تاسیس شده است.

 

 

لیست دانشگاه های مالزی

  • دانشگاه مالایا
  • دانشگاه بین المللی اسلامی
  •  دانشگاه ملی مالزی
  • دانشگاه تکنولوژی مالزی
  • دانشگاه تون حسین اون مالزی
  • دانشگاه علوم اسلامی مالزی
  • دانشگاه دفاع ملی مالزی
  • دانشگاه سلطان ادریس
  • دانشگاه دارالایمان مالزی
تحصیلات در مالزی

تحصیلات در مالزی

با ما تماس بگیرید

  • پیشنهادات مناسبی برای خرید تور و رزرو هتل داریم.

تلفن تماس: 88851080-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سفری دیگر اجرا ایزی تم