پوتراجایا کوالالامپور

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پوتراجایا کوالالامپور

یکی از سه استان بزرگ کشور مالزی منطقه پوتراجایا میباشد. به دلیل وجود محل اقامت نخست وزیر و وزارتخانه های کشور مالزی در پوتراجایا، این شهر را پایتخت سیاسی کشور مالزی نیز میدانند. در حقیقت از میان وزارتخانه های کشور مالزی، تنها وزارت کار و وزارت تجارت داخلی کشور مالزی در پوتراجایا نیستند و فعالیت این دو سفارتخانه همچنان در شهر کوالالامپور پایتخت کشور مالزی میباشد.

آشنایی با پوتراجایا (Putrajaya)

اگر از شهر کوالالامپور، ۲۵ کیلومتر به سمت جنوب حرکت کنید به شهر زیبایی میرسید که به دستور ماهاتیر محمد یکی از نخست وزیران کشور مالزی  بنا شد. ماهاتیر محمد را به عنوان معمار مالزی نوین میشناسند. خدمات او برای مردم مالزی بسیار با ارزش بود. از سال ۱۹۹۹ به تدریج سفارتخانه ها و سازمانهای دولتی به شهر جدید پوتراجایا انتقال پیدا کردند. هدف از ساخت این شهر به عنوان یک شهر مدرن، کاهش بار ترافیک و شلوغی پایتخت کشور مالزی بود.

با وجود انتقال بیشتر وزارتخانه ها، اما مجلس کشور مالزی و محل اقامت سلطان این کشور هنوز هم در کوالالامپور قرار دارند. کشور مالزی پیش از این دارای دو منطقه فدرال بود. شهرهای کوالالامپور و لابوان این دو منطقه بودند. اما تنها دو سال بعد از اغاز انتقال سازمانهای دولتی و وزارتخانه ها، یعنی در سال ۲۰۰۱ این منطقه به عنوان سومین منطقه فدرال در کشور مالزی شناخته شد.

پوتراجایا کوالالامپور | دیدنی های پوتراجایا | دیدنی های کوالالامپور 88851080-021

نامگذاری شهر پوتراجایا

نام این شهر برگرفته از نام نخست وزیر کشور مالزی تانکو عبدالرحمن پوترا میباشد. اسم این شهر از دو واژه ساخته شده است. کلمۀ پوترا به معنی شاهزاده است و جایا، موفقیت معنا میدهد.

پوتراجایا کوالالامپور | دیدنی های پوتراجایا | دیدنی های کوالالامپور 88851080-021

ساخت شهر پوتراجایا

با گذشت بیش از بیست سال از ساخت شهر پوتراجایا کوالالامپور، در حال حاضر ساخت بسیاری از بخشهای این شهر به پایان رسیده است. دولت مالزی انتظار دارد که این شهر در آینده جمعیت بسیاری را به خود جلب کند. درست است که پوتراجایا به عنوان پایتخت اداری مالزی شناخته میشود اما این شهر بسیار زیباست. در این شهر میتوانید  رودخانه های پر آبی را ببینید که پل های زیبایی  روی آنها زده شده است. در حقیقت امروزه این شهر به عنوان شهری توریستی نیز شناخته میشود و افرادی که به آن سفر کرده اند معتقدند که  پوتراجایا زیباترین ساختمانهای اداری و مساجد و ساختمانها را در خود جای داده است. گفته میشود در ساخت پل های پوتراجایا از مشهورترین پل های جهان الهام گرفته شده است و یکی از زیباترین این پل ها به نام پل پوترا شناخته میشود و از پل خواجو در شهر اصفهان ایران الگو برداری شده است.

پوتراجایا کوالالامپور | دیدنی های پوتراجایا | دیدنی های کوالالامپور 88851080-021

سیستم حمل و نقل شهری

همانطور که گفتیم پوتراجایا یک شهر اداری است. ساختمانهای اداری مشهور مالزی مانند ساختمان دادگستری، مجلس کشور و … به این شهر منتقل شدند تا کمی از بار ترافیک و شلوغی کوالالامپور را کم کنند. در این شهر امکانات حمل و نقل به خوبی پیش بینی شده است.، اتوبوس رایگان است و شما میتوانید برای جا به جایی از تاکسی، مترو و منو ریل هم استفاده کنید.

زمانی که سوار تاکسی ها میشوید خوب است بدانید که تاکسی هایی که با رنگ قرمز مشخص شده اند قیمت مناسبتری برای جابه جایی مسافر دریافت میکنند.

آب و هوا

به طور کلی کشور مالزی منطقه ای استوایی است. این کشور هوایی گرم و شرجی دارد که دمای آن معمولا حدود ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد است. اگرچه در این کشور باران بسیار میبارد اما بارانها اغلب به صورت رگبارهای چند دقیقه ای هستند و تاثیر زیادی بر آب و هوای آن ندارند، پس بهتر است که زمان سفر خود را در بهار تنظیم کنید که هوا چندان گرم نباشد.

باغ گیاهشناسی

باغ گیاهشناسی این شهر نیز بسیار مجهز است و نمونه های نایابی از گیاهان سراسر جهان در آن جمع آوری شده است. این باغ گیاهشناسی بسیار بزرگ دارای ۵ بخش مجزا میباشد. شما میتوانید اطراف دریاچه به گردش بپردازید و از دیدن گلهای زیبا و کمیاب باغ لذت ببرید. همچنین علاقه مندان میتوانند در این منطقه پیک نیک برگزار کنند یا به دوچرخه سواری بپردازند.

چطور به باغ گیاهشناسی برویم؟

برای رفتن به باغ گیاهشناسی دو راه وجود دارد. استفاده از اتوبوس و قطار. برای سفر با اتوبوس باید در شهر کوالالامپور به Sinar Kota بروید و خط ۸۶۸ اتوبوس را سوار شوید. این خط شما را به پوتراجایا می آورد. در ترمینال از اتوبوس پیاده شوید و سوار اتوبوسهای Nadi putra بشوید تا شما را تا جلوی باغ گیاهشناسی ببرند.

راه دوم سفر به این منطقه استفاده از قطار است. کافی است به ایستگاه راه آهن کوالالامپور بروید و یک بلیط برای قطار ERL KLIA تهیه کنید. این قطار همه روزه از ساعت پنج و نیم صبح تا ساعت یک شب فعال است. پس از پیاده شدن از قطار به ترمینال بروید و اتوبوس Nadi putra را سوار شوید.

پوتراجایا کوالالامپور | دیدنی های پوتراجایا | دیدنی های کوالالامپور 88851080-021

دیدنی های شهر

شهر پوتراجایا کوالالامپور شهری سرسبز است که بیشتر جنبۀ اداری دارد و خانه های مسکونی کمی در آن وجود  دارد. خیابانهای بزرگ و پیاده روهای پهن از مشخصات ظاهری این شهر است. یکی از مشهورترین مکانها در پوتراجایا، میدان مشهور آن است که به عنوان بزرگترین میدان در جهان شناخته میشود. از آنجا که پوتراجایا یک شهر اداری است نمیتوانید در آن زندگی شبانه داشته باشید. در حقیقت کافه ها و مشروب فروشی های کمی در این شهر وجود دارد اما این به این معنا نیست که شما نمیتوانید در شهر گردش کنید. برای گردش در شهر میتوانید به بزرگترین میدان جهان که میدان اصلی این شهر است بروید. در دو طرف این میدان دو ساختمان باشکوه وجود دارد. مسجد پوترا و کاخ نخست وزیری مالزی که هر دو از ساختمانهای شگفت انگیز این منطقه هستند. این ساختمانها با نورپردازی زیبا و پرجلوۀ خود چشم شما را خیره خواهند ساخت.

پوتراجایا کوالالامپور | دیدنی های پوتراجایا | دیدنی های کوالالامپور 88851080-021

دریاچه شهر پوتراجایا

در مرکز شهر پوتراجایا دریاچه بزرگی وجود دارد که حال و هوای شهر را کاملا تغییر داده است. این دریاچه مصنوعی مساحتی حدود ۶۵۰ هکتار دارد و نقش بزرگی در خنک شدن هوای شهر ایفا میکند. به گردشگران اجازه میدهد تا سوار بر کشتی و قایق تفریحی در اطراف گردش کنند. با سوار شدن به قایق شما میتوانید مشهورترین ساختمانهای شهر از جمله مسجد مشهور آن، پل پوتراجایا و تعدادی از ساختمانهای دولتی را ببینید. سوار شدن به قایق در این منطقه حتی در شب نیز لذت بخش است و مناظر دل انگیزی را پیش روی شما قرار خواهد داد.

پوتراجایا کوالالامپور | دیدنی های پوتراجایا | دیدنی های کوالالامپور 88851080-021

چنانچه آب و هوای منطقه، شما را آزار میدهد میتوانید بر قایقهای تفریحی سوار شوید که هوای آن توسط سیستم تهویه دل پذیر تر میشود و از پشت پنجره بیرون را تماشا کنید، یا سوار قایقهای روباز شوید که تعداد کمتری را در خود جای میدهند. از جمله امتیازات این دریاچه امکان شنا و پرورش ماهی در آبهای آن است. همچنین انواع ورزشهای آبی و مسابقه های بین المللی آبی در آن برگزار میشود. از جمله ورزشهای رایج در این دریاچه میتوان به ماهیگیری، اسکی روی آب و قایقرانی اشاره کرد.

جالب است بدانید که بر روی این دریاچه مصنوعی بزرگ نه پل ساخته شده که همانطور که قبلا گفته شد معماری آنها الهام گرفته از معماری مشهورترین پلهای جهان است. از دیگر مکانهای دیدنی این شهر مسجد پوترا(مسجد صورتی)، پارکهای آن، مسجد نقره ای و دفتر نخست وزیر مالزی می باشد.

پوتراجایا کوالالامپور | دیدنی های پوتراجایا | دیدنی های کوالالامپور 88851080-021

جشنوار ها و رویدادها

در شهر پوتراجایا همه ساله دو جشنواره مهم برگزار میشود که میتواند برای شما در سفر به این شهر لذت بخش باشد. جشنواره بالن سواری یا  (Skyrides Festivals Park Putrajaya) و جشنواره گل پوتراجایا (Royal FLORIA Putrajaya) نکته جالب اینکه این جشنواره ها زمان مشخصی ندارند و هر سال در زمان دلخواه برگزار میشوند. به این ترتیب شما باید زمان برگزاری این جشنواره ها را در اینترنت سرچ کنید.

پوتراجایا کوالالامپور | دیدنی های پوتراجایا | دیدنی های کوالالامپور 88851080-021

در پوتراجایا چه چیزهای میتوان خرید؟

به طور کلی سوغاتی هایی که میتوانید از این منطقه بخرید شامل لباسهای بومی، ظرفهای سنتی و صنایع دستی میشود.

معرفی مراکز خرید پوتراجایا

در شهر پوتراجایا پنج مرکز خرید وجود دارد که نیازهای ساکنین شهر و گردشگران را به خوبی برآورده میکند. مرکز خرید خیابان ۲ سایبر جایا، مرکز خرید دیپالز، میدان شفتسبوری، مرکز خرید آلاماندا پوتراجایا و مرکز خرید شهر آی او ای از جمله مراکز خرید این شهر می باشند.

پوتراجایا کوالالامپور | دیدنی های پوتراجایا | دیدنی های کوالالامپور 88851080-021

امنیت شهر پوتراجایا

میتوان گفت که پوتراجایا از امن ترین شهرهای کشور مالزی است. به علت وضعیت سیاسی شهر، ادارۀ پلیس شهر در آمادگی کامل به سر میبرد. وجود دوربینهای امنیتی بسیار نیز موجب شده که جرائم در این شهر کاهش بسیاری داشته باشند. اگرچه ممکن است رعایت برخی از قوانین برای مردم کمی دشوار باشد اما آنها از امنیتی که بر شبها و روزهای شهرشان حکم فرماست رضایت بسیاری دارند.

مساجد پوتراجایا

از جمله جذابیتهای پوتراجایا الگو گرفتن آن از معماری های جهانی است. یکی از بناهای زیبای این شهر مسجد جامع پوتراجایا است که در سال ۱۹۷۷ بنا شده است. معماری این مسجد از معماری دوران صفویه الگو برداری شده است. مسجد جامع پوتراجایا در داخل آب بنا شده و از یک طرف به خشکی مرتبط است. این مسجد رنگ صورتی دارد و کف آن با سنگهای گرانیت فرش شده است. شبستان آن نیز از مسجد سلطان حسن مراکش اگو برداری شده است.

مسجد صورتی

دومین مسجد مشهور این شهر که در ساحل دریاچه قرار گرفته است گنبدی صورتی رنگ دارد. این مسجد که از مساجد اسلامی الگو برداری شده دارای یک گنبد بزرگ صورتی رنگ و چهار گنبد کوچک است. گفته میشود که گلدستۀ مسجد صورتی بلندترین مناره در آسیای جنوب شرقی است. ارتفاع مناره به ۱۱۶ متر میرسد و پنج طبقه دارد که از پنج اصل دین اسلام الگوبرداری شده است. الهام بخش این مسجد، مسجد شیخ عمر در شهر بغداد است.

مسجد آهنی

مسجد تونکو میزان زین العابدین که به نام مسجد آهنی نیز شناخته میشود بعد از مسجد پوتر به عنوان بزرگترین مسجد این شهر پوتراجایا شناخته میشود. زمانی که وارد این مسجد میشوید احساس خواهید کرد که در آب شناور هستید. این مسجد دارای معماری مدرن است و در ساخت آن از تکنولوژیهای روز بهره برداری شده است. بنای مسجد آهنی در سال ۲۰۰۴ آغاز شد. این مسجد که درست روبروی کاخ دادگستری شهر قرار دارد در سال ۲۰۱۰ افتتاح شد و گفته میشود که برای ساخت آن ۲۰۸ میلیون رینگت هزینه شده است.

آژانس سفری دیگر مجری مستقیم در خصوص بلیط کوالالامپور، ویزای کوالالامپور و تور کوالالامپور ۸۸۸۵۱۰۸۰-۰۲۱

با ما تماس بگیرید

  • پیشنهادات مناسبی برای خرید تور و رزرو هتل داریم.

تلفن تماس: 88851080-021

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

سفری دیگر اجرا ایزی تم